Σχετικές ερωτήσεις
Απάντηση: Το επιδομα γαμου δινεται στους εγγαμους.Εφοσον θα σταματησεις να εισαι εγγαμος/η πως ειναι δυνατον να παιρνεις ενα επιδομα για κατι που δεν θα εισαι?...
Απάντηση: Απευθυνσου στην Κυπριακη κυβερνηση.Εδω δεν ξερω καλα καλα τους Ελληνικους νομους,θα ξερω τους Κυπριακους?...
Απάντηση: Η λογικη λεει οτι το επιδομα γαμου,το παιρνεις γιατι εισαι παντρεμενος,οταν παψεις να εισαι,για ποιο λογο να συνεχισεις να το περνεις??Δεν υπαρχει...
Απάντηση: ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑ ΝΑΥΤΙΚΟΝ...
Απάντηση: Το επιδομα γαμου, το λεει και η λεξη ,δινεται σε οσους ειναι παντρεμενοι.Απο την στιγμη που χωρισες σαφως και δεν μπορεις να παρεις επιδομα γαμου...
Απάντηση: Εφοσον εισαι χωρισμενη πως θα δικαιουσαι επιδομα γαμου?Οχι αγαπη μου επιδομα παιδιου δικαιουσαι, γαμου σαφως και οχι...
Απάντηση: ΒΕΒΑΙΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΤΡΙΤΕΚΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ...
Απάντηση: βεβαια και δικαιουσαι. και εγω χωρισμανη ειμαι και απο την δουλεια μου παιρνω κανονικα επιδομα. θεωρησε εγγαμη για τον νομο ακομα και αν εχεις χωρισει...
Απάντηση: οι διαζευγμένοι παίρνουν επιδομα γάμου;...
Απάντηση: Είναι 10%...
 
Αποτελέσματα αναζήτησης ερωτήσεων

Επιδομα γαμου ικα

Απαντήσεις σε σχετικές ερωτήσεις:
Απάντηση: όταν παντρεύεσαι καλή μου δικαιούσαι απο την ερ...συνέχεια απάντησης
Απάντηση: εχω τν εντυπωση οτι θελει την βεβαιωση οτι παν...συνέχεια απάντησης
Απάντηση: Το επίδομα γάμου λαμβάνεται στην περίπτωση διαζ...συνέχεια απάντησης
Απάντηση: βασικοσ μισθοσ ιδιωτικου υπαλληλου για εξαωρη ε...συνέχεια απάντησης
Απάντηση: Χορηγείται 6 μήνες μετά,από τήν δημοσίευση τής...συνέχεια απάντησης
Απάντηση: Δυστυχώς οσο πάνε καί πληθαίνουν οι καταγγελίες...συνέχεια απάντησης
Απάντηση: Τι ακριβώς ρωτάτε;Επίδομα η σύνταξη αναπηρίας,...συνέχεια απάντησης
Απάντηση: Τό επίδομα τό δικαιούσθαι κάτω από προυποθέσει...συνέχεια απάντησης
Απάντηση: Το θεωρώ τεράστια κατάντια να κάνεις κάτι τέτοι...συνέχεια απάντησης
Απάντηση: Απευθύνσου σε μια αρμόδια ΔΟΥ
Απάντηση: Mπορει ο ενδιαφερομενος να ζητησει απ την αρχιε...συνέχεια απάντησης
Απάντηση: Θα ρωτησεις στο Δημο της περιοχης οπου ειναι η...συνέχεια απάντησης

Απαντήσεις ερωτήσεων

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ...ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση:
Νομίζω ναι γιατί είσαι πάνω από χρόνο. Η αποζημίωση αν δεν κάνω λάθος για ένα χρόνο είναι 2 μισθοί και κάτι ψηλά. μπορείς να δείς αναλυτικά στον πίνακα http://ergatika.gr/program/apoz-apol/ βάζοντας τα στοιχεία που θέλεις. ΑΝ σε έχουν προειδοποιήσει είναι διαφορετικά έχει και αυτή την παράμετρο πάντος να βαλεις στον πινακα και να δείς Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
ΣτΕ 402/2009 ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ. ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 12 Ν. 2470/97 Συνεπώς, η διάταξη του τρίτου εδαφίου του άρθρου 12 παρ. 6 του ν. 2470/1997, που προβλέπει, σε περίπτωση διαζυγίου, τη χορήγηση του οικογενειακού επιδόματος μόνο στο γονέα που έχει την επιμέλεια των τέκνων και συγκατοικεί με αυτά, αντιστρατεύεται τους στόχους του άρθρου 21 παρ. 1 του Συντάγματος. Περαιτέρω, η διάταξη αυτή αντίκειται προς την αρχή της... Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
όταν παντρεύεσαι καλή μου δικαιούσαι απο την εργασία σου επίδομα γάμου 10 τοις εκατό στο μισθό σου.Τώρα με τα νέα δεδομένα στη χώρα μας δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει παντού αυτό; Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
εχω τν εντυπωση οτι θελει την βεβαιωση οτι παντρευτηκες δλδ το στεφανοχαρτι(ετσι μου το ειπανε)κ ληξιαρχικη πραξη γεννησης κ των 2 Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Το επιδομα γαμου δινεται στους εγγαμους.Εφοσον θα σταματησεις να εισαι εγγαμος/η πως ειναι δυνατον να παιρνεις ενα επιδομα για κατι που δεν θα εισαι? Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Απευθυνσου στην Κυπριακη κυβερνηση.Εδω δεν ξερω καλα καλα τους Ελληνικους νομους,θα ξερω τους Κυπριακους? Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Η λογικη λεει οτι το επιδομα γαμου,το παιρνεις γιατι εισαι παντρεμενος,οταν παψεις να εισαι,για ποιο λογο να συνεχισεις να το περνεις??Δεν υπαρχει επιδομα διαζευγμενου Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑ ΝΑΥΤΙΚΟΝ Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Το επιδομα γαμου, το λεει και η λεξη ,δινεται σε οσους ειναι παντρεμενοι.Απο την στιγμη που χωρισες σαφως και δεν μπορεις να παρεις επιδομα γαμου... Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Εφοσον εισαι χωρισμενη πως θα δικαιουσαι επιδομα γαμου?Οχι αγαπη μου επιδομα παιδιου δικαιουσαι, γαμου σαφως και οχι.. Διαβάστε περισσότερα...
ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΓΙΟ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 7 ΜΗΝΩΝ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ 46 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΦΕΤΟΣ ΠΑΕΙ Β ΛΥΚΕΙΟΥ.
Απάντηση:
ΒΕΒΑΙΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΤΡΙΤΕΚΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ. Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
βεβαια και δικαιουσαι. και εγω χωρισμανη ειμαι και απο την δουλεια μου παιρνω κανονικα επιδομα. θεωρησε εγγαμη για τον νομο ακομα και αν εχεις χωρισει Διαβάστε περισσότερα...
διαζευγμένος με ανήλικο τέκνο δικαιούται το επίδομα γάμου ;
Απάντηση:
οι διαζευγμένοι παίρνουν επιδομα γάμου; Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Απάντηση:
Το επίδομα γάμου λαμβάνεται στην περίπτωση διαζυγίου όταν υπάρχουν ανήλικα τέκνα και μέχρι την ενηλικίωσή τους ή μετά το πέρας των σπουδών τους. Ταυτόχρονα με το επίδομα γάμου λαμβάνεται και το επίδομα τέκνου ή τέκνων. Μόλις διακοπεί το επίδομα τέκνων διακόπτεται αυτόματα και το επίδομα γάμου. Εάν δεν υπάρχουν ανήλικα τέκνα το επίδομα γάμου δεν λαμβάνεται μετά το διαζύγιο. Διαβάστε περισσότερα...
σαν υπαλληλος σε αναψυκτηριο με 3 παιδια,μια τριετια κ εξαωρη πενθημερη απασχοληση,τι μισθο δικαιουμαι?
Απάντηση:
βασικοσ μισθοσ ιδιωτικου υπαλληλου για εξαωρη εργασια Διαβάστε περισσότερα...
Δουλευω στη επιχειρηση που ειμαι τωρα απο το Ιουνιο(αρχες) στα μεσα περιπου του μηνα εμαθα οτι ημουν εγκυος και οταν σταματησα για την αδεια κυησης καναμε τον πολιτικο γαμο.
Απάντηση:
κ με πολιτικο γαμο δικαιουσε αρκει να προλαβεις τωρα ειναι γυρω στα 120 Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
το επίδομα γάμου δεν κόβεται ποτέ από το ΙΚΑ, εγώ όταν πήρα διαζύγιο μου είπαν στη δουλειά ότι δεν χρειάζεται καν να τους το πάω. Διαβάστε περισσότερα...
παρακαλώ πότε θα χορηγήσουν το επίδομα αεροθεραπείας
Απάντηση:
Χορηγείται 6 μήνες μετά,από τήν δημοσίευση τής κυβερνητικής απόφασης,στήν εφημερίδα τής κυβερνήσεως..οπως: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/ 19076 περισσότερες πληροφορίες http://www.psmn.gr/index.php? option=com_content&task=view&id=173&Itemid=65 Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Αλλοδαπή;να την αφήσεις να το πάρει και να κάψεις όλα τα χαρτιά Διαβάστε περισσότερα...
κόβεται το επίδομα αυτό, αν το άτομο αυτό βρει δουλειά?
Απάντηση:
Δυστυχώς οσο πάνε καί πληθαίνουν οι καταγγελίες, γιά τίς περικοπές ολων τών επιδομάτων, στήν βάση τών οικονομικών εισοδηματικών κριτηρίων. Κανείς δέν μπορεί νά ειναι σίγουρος γιά τίποτε πιά. Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Τι ακριβώς ρωτάτε;Επίδομα η σύνταξη αναπηρίας,πέρνει κάποιος αφ οσον περάσει από τά κέπ γιά τήν πιστοποίηση αναπηρίας του. Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Το σπίτι, ανεξάρτητα από το ποιος έχει την κυριότητα, είναι οικογενειακή στέγη. Συνεπώς όσο υφίσταται γάμος και μέχρι να λυθεί ο γάμος ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ, σε αυτό μένουν τα παιδιά και κατ επέκταση κι εκείνος που ασκεί την επιμέλεια του προσώπου τους. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι χάνεις το σπίτι. Το σπίτι παραμένει στην κυριότητά σου, αλλά η χρήση, εφόσον τη ζητήσει, το πιθανότερο είναι να παραχωρηθεί στη μητέρα και τα παιδιά, μέχρι να καταστεί αμετάκλητη η απόφαση που θα λύνει το γάμο. Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Τό επίδομα τό δικαιούσθαι κάτω από προυποθέσεις καί εφ οσον εχει λήξει η συμβασης εργασίας μέ τόν εργοδότη σας. Δείτε εδώ: http://www.oaed.gr/index.php? option=com_content&view=article&id=688&Itemid=748& lang=el Αλλά θά σάς συμβούλευα νά απευθυνθείται στόν ΟΑΕΔ γιά τήν πληρέστερη πληροφόρησή σας.. Διαβάστε περισσότερα...
ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΑΜΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΛΗΓΕΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2014 ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΜΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΩ 200ε ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΡΕΥΜΑ 1500 ΚΑΙ 230ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ,ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΣΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ 4,5 ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΟΦΕΙΑ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ.ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤ...
Απάντηση:
Στόν ιδιο δικηγόρο καί ιδιωτικό συμφωνητικό γίνεται,σέ περιπτώσεις,πού συμφωνείτε καί οι δύό γιά τήν εκδοση τού διαζυγίου σας.Σέ αυτήν τήν περίπτωση θά πρέπει από κοινού νά συμφωνήσετε γιά τήν διατροφή τών παιδιών καί τήν επιμέλεια τους. Διαφορετικά,θά πρέπει νά κινηθούν διαδικασίες,γιά εκδοση διαζυγίου,κατ αντιδικία,προκειμένου νά ρυθμισθούν οι εκκρεμότητες πού αφορούν τήν δική σας διατροφή καί φυσικά τής επιμέλειας τών παιδιών. Διαβάστε περισσότερα...
Θα κανατε εναν τετοιο γαμο?
Απάντηση:
Το θεωρώ τεράστια κατάντια να κάνεις κάτι τέτοιο, να εκμεταλλευτείς έναν άνθρωπο που μπορεί να σε έχει ερωτευτεί και να ζεις εις βάρος του.. Με τίποτα δε θα έκανα κάτι τέτοιο, χίλιες φορές με κάποιον που δεν έχει μεγάλη οικονομική δυνατότητα αλλά θα ήμουν ευτυχισμένη μαζί του.. Διαβάστε περισσότερα...
υπεβαλα αιτηση για επιδομα τεκνου τελος ιουλιου και εγινε εκκαθαριση της φορολογικης δηλωσης αρχες δεκεμβριου.τελικα 20 δεκεμβριου ελαβα το επιδομα για μονο δυο τριμηνα.ποτε θα παρω το υπολοιπο επιδομα τεκνου για το 2013?
Απάντηση:
Απευθύνσου σε μια αρμόδια ΔΟΥ Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Mπορει ο ενδιαφερομενος να ζητησει απ την αρχιεπισκοπη πιστοποιητικο πνευματικης λυσης του γαμου μονο για τον εαυτο του και εφ οσον εχουν τελεσιδικησει ολα τα ενδικα μεσα με δικαστικη αποφαση.Το αλλο πιστοποιητικο μπορει να το ζητησει ο βενδιαφερομενος απ την αρχιεπισκοπη.Επισης μπορει να ζητησει το πιστοποιητικο και απ τον εισαγγελεα με απλη αιτηση και εφ οσον υπαρχει και αναλογη αποφαση δικαστηριου η οποια εχει τελεσιδικει.Νομιζω χρειαζεται και στις δυο περιπτωσεις ενα μεγαροσημο και... Διαβάστε περισσότερα...
Ξέρει κανείς τί δικαιολογητικά χρειάζομαι απο Ελλάδα? Είμαι Διαζευγμένος.
Απάντηση:
Θα ρωτησεις στο Δημο της περιοχης οπου ειναι η κατοικια σου. Διαβάστε περισσότερα...
Απάντηση:
Κατά το άρθρο 1486 εδ. β του Α.Κ. το ανήλικο τέκνο, κι αν ακόμα έχει περιουσία , έχει δικαίωμα διατροφής από τους γονείς του , εφόσον τα εισοδήματα της περιουσίας του ή το προϊόν της εργασίας του δεν αρκούν για την διατροφή του .Αρκεί λοιπόν τα εισοδήματα του ανηλίκου παιδιού από την περιουσία του να μην επαρκεί για να δικαιούται διατροφής χωρίς να χρειάζεται προηγουμένως να εκποιήσει την περιουσία του. Ο υπόχρεος προς διατροφή γονέας δεν μπορεί να προβάλει τον ισχυρισμό ότι δεν μπορεί να δώ... Διαβάστε περισσότερα...
Ρώτησε τους 57 online χρήστες!
* Γράψε με λίγες λέξεις, τον τίτλο της ερώτησής σου και πάτα το κουμπί δημιουργίας νέας ερώτησης.
Προαιρετικά, μπορείς να γράψεις περισσότερες λεπτομέρειες για την ερώτησή σου στο παρακάτω πεδίο.